تحقیق از همان کودکی

آلمان کشوری که در بیشتر مجامع علمی جهان حرف اول و یا نهایتا در رتبه های کمتر از ده قرار دارد ، بدون برنامه و تلاش مردمان و برنامه ریزی های بلند مدت و گوتاه مدت دولتش در رده های مختلف هرگز به این رتبه نرسیده است.

گاهی آدم شگفت زده می شود از رازهای پیدا و پنهان و برنامه ریزیهای بلند مدتی که در جز جز این کشور دیده می شود. برنامه هایی با هزینه های کم تا بسیار بالا که البته همگی هدفمند ،کارشناسی شده و با اهداف بلند و کوتاه مدت هستند.

این برنامه ریزیها صد البته در نظام آموزشی این کشور از کودکی با حساسیتهای خاص خود دنبال می شوند. در مدارس آلمان کودکان از همان سالهای ابتدایی مدرسه مثلا از کلاس دوم و سوم ابتدایی به بعد در هر کلاس به گروههای تحقیقاتی تقسیم می شوند. آنها به پیشنهاد خودشان و یا پیشنهاد معلم در مورد چند موضوع بصورت گروهی تحقیق می کنند. بعد این تیم به مدت یکماه تا یک ماه و نیم در مورد موضوع خاص تحقیق می کنند . جالب است برای تحقیق فقط به کتابها اکتفا نمی کنند. آنها فیلمهای مختلف می بینند . در اینترنت جستجو می کنند و اگر نیاز باشد، آزمایشهای عملی انجام می دهند. و باز در صورت نیاز به طبیعت می روند و تحقیق را آنجا هم ادامه می دهند.

روز ارائه تحقیق بلاخره فرا می رسد. قرار نیست ، دانش اموزان بصورت کلیشه ای جلوی تخته سیاه بایستند و تحقیشان را ارئه دهند.

برای تشویق دانش آموزان به جستجوگری در این روز خانواده ها هم به مدرسه دعوت هستند. کودک در حضور معلمها ، خانواده و البته هم کلاسیهایش در مورد موضوع تحقیق و نتایج به دست آمده صحبت می کند. والدین ، دانش آموزان و معلمان از او در مورد موضوع تحقیقش سولات خود را می پرسند و دانش آموز تا جای ممکن جواب می دهد.

تیم تحقیقاتی در پایان منابع تحقیقاتی خود را اعلام می کنند. به این ترتیب سخنرانی تحقیقاتی پایان می یابد.

اما چند موضوع وجود دارد. از همه مهمتر اعتماد به نفس دانش آموزان بالا می رود. چرا که کار آنها جدی و رسمی تلقی شده و از همه مهتر کارشان مهم جلوه داده شده و کودک از اینکه نتیجه تحقیقش دیده شده لذت می برد و تشویق به ادامه تحقیق می شود. در این بین کودک علایق علمی و غیر علمیش را کم کم پیدا می کند. فاصله شعار تا عمل همینجاست و البته اهمیت دادن به تحقیقات و آموزش کار کارشناسی از ریشه تا بالای جامعه به این صورت انجام می شود. و این پیشرفتگی‌ها هیچکدام بدون دلیل نیست.

دیدگاهتان را بنویسید