مهاجرت و رشد فردی

چالش زندگی

همون‌طور که داشتن بدن ورزیده با تحمل سختی ورزش به دست میاد، رشد فردی هم از غلبه به سختی‌ها به دست میاد، از خارج شدن از محدوده‌ی راحتی یا comfort zone. آدم در هر حال تو زندگیش داره سختی می‌کشه. اما به قول مارک منسون تو کتاب هنر ظریف بی‌خیالی، ما باید انتخاب کنیم چه سختی‌ای رو تو زندگی تجربه کنیم. (Choose your struggle) یعنی من میدونستم که مهاجرت سختی داره و قراره که با مشکلات مواجه بشم، اما به استقبالشون رفتم چون این انتخابم بود.

مثلا خیلی‌ها انتخاب می‌کنن بچه دار بشن. بچه دار شدن یک چالش بزرگه و آدم‌ها انتخاب می‌کنن که تو اون چالش رشد بکنن. در واقع هر تغییر بزرگی تو زندگی انتخاب ما است برای سختی‌ای که می‌خوایم باهاش مواجه بشیم. البته این کار آٔدم‌های هوشمنده. بعضی‌ها هم میذارن زندگی براشون تاس بریزه.  

رشد فردی یعنی چی؟

چی باعث رشد شخصی من میشه؟ اصلا این اصطلاح معروف چه معنایی داره؟ چرا باید خودم رو توسعه بدم؟
سالیان ساله که فیلسوفان مختلف دارن دنبال پاسخ به این سوالات میگردن و شاید هزاران جواب هم براش وجود داشته باشه. فکر می‌کنم اکثر آدم‌ها هم حداقل تو یه مرحله‌ای از زندگی‌شون به این سوالات رسیدن و سعی کردن براش جوابی پیدا کنن.
حالا من یک توضیح خلاصه میدم و میرم سر اصل ماجرا که این بحث چه ربطی به مهاجرت داره.
رشد شخصی (به انگلیسی personal growth) طبق یک تعریف در مجله Forbes به نتیجه‌ی تلاش‌های مداوم برای توسعه‌ی فردی به لحاظ ذهنی، خلقی و جسمی رشد فردی میگن.

حالا توسعه‌ی فردی (به انگلیسی self improvement or development) یعنی فعالیت‌هایی که باعث افزایش آگاهی ما از هویتمون میشن، استعدادهامون رو پرورش میدن و به ما پتانسیل و قدرت میدن تا میزان رضایت از زندگیمون بالا بره و در یک کلام زندگی بهتری داشته باشیم.

درس خوندن، یاد گرفتن یک مهارت، ورزش کردن، سفر کردن، تلاش برای حل مسئله و بسیاری فعالیت‌های روزمره دارنذ قابلیت‌های ما رو توسعه میدن و این یعنی ما داریم رشد می‌کنیم.

از نظر من تنها عاملی که در زندگی می‌تونه به آدم احساس شادی و رضایت از زندگی بده، همین تلاش مداوم برای توسعه و بهتر شدنه.

مهاجرت و رشد فردی


اینجا می‌رسیم به این سوال که مهاجرت چطور می‌تونه به رشد من کمک کنه؟
خب در مهاجرت، شما با چالش‌های بسیاااری مواجه می‌شی که در سرزمین خودت به ندرت بهشون برمی‌خوری. برای مهاجرت باید حداقل یک زبان جدید یاد بگیری. باید فرهنگ، قانون، تاریخ و جغرافیای یک ملت دیگه رو بشناسی. باید به خودت رنج دوری از خانواده و دوستان رو بدی. باید یاد بگیری مستقل زندگی کنی. باید دوستان جدید پیدا کنی. باید ظرفیت خودت رو بالا ببری و در یک کلام، باید رشد کنی!

دیدگاهتان را بنویسید