ویزای جستجوی کار و مدارک مورد نیاز

وقتی مطمئن شدی که به چه هدفی میخوای مهاجرت کنی، باید دنبال راه رفتن باشی. برای مهاجرت، اولین شرط لازم قطعاً گرفتن ویزا است. پس باید اول در مورد ویزا و اقامت اطلاعات کسب کرد. در این مطلب در مورد شرایط گرفتن ویزای جستجوی کار توضیح دادیم. 

گرفتن وقت از سفارت

تو سایت سفارت هر کشوری که می‌خوای بری، این اطلاعات وجود داره که چه نوع ویزاهایی موجود هست و هر ویزا چه مدارکی می‌خواد.
در مورد آلمان خلاصه شو بگم، شما اول در سایت سفارت آلمان وارد بخش روادید میشی، سیستم تعیین وقت آنلاین و بعد گزینه سیستم نوبت دهی برای روادید ملی/اقامت بلند مدت رو انتخاب می‌کنی، و از اینجا به بعد هم که باید چند سوال رو جواب بدی. در نهایت یه ایمیل برات میاد که شماره پرونده تو برات فرستاده. حالا دیگه باید منتظر باشی که بهت وقت مصاحبه بدن.

سوالات متداول:

این کار پول لازم داره؟ خیر! 

وکیل لازم داره؟ خیر! 

خودم می‌تونم وقت بگیرم؟ بله!

سخت و وقت گیره؟ خیر! اما ممکنه جاهایی به سؤالاتی بربخوری. اینجا است که می‌تونی از کسانی که خودشون مهاجرت کردن مشورت بگیری

دانش زبان آلمانی لازم داره؟ لزوما خیر (به انگلیسی هم میشه ولی خب شانس کاریابی به زبان انگلیسی به مراتب کمتره، پس بهتره زبان آلمانی یاد بگیری)

مدارک خاصی میخواد؟ فقط شماره پاسپورت

پس مدارک مورد نیاز ویزا رو کی باید بدم؟ موقع مصاحبه

مصاحبه حدودا کی انجام میشه؟ بسته به نوع ویزا تو سایت سفارت نوشته. برای ویزای جستجوی کار حدود یک سال باید در نظر گرفت. برای ویزای کار، یعنی کسی که با یک شرکت آلمانی قرارداد کار بسته به صورت اضطراری حدود دو تا هفته بعد از درخواست وقت مصاحبه می‌گیره.

مدارک ویزای جستجوی کار

بعد از اینکه وقت سفارت آلمان برای ویزا رو گرفتید، چند ماهی وقت دارید که مدارکش رو آماده کنید. طبق فایل راهنما در سایت سفارت به غیر از یک سری مدارک شخصی عمومی مثل پاسپورت و عکس و فرم درخواست، این مدارک رو باید زودتر آماده کنید:

۱. مدرک تحصیلی

مدرک تحصیلی باید به آلمانی ترجمه رسمی بشه. یعنی از دارالترجمه معتبر آلمانی کمک بگیرید. یک کار خوب اینه که دو نسخه ترجمه ازشون بگیرید، چون بعداً یک نسخه‌اش به دردتون میخوره.

۲. تأیید مدرک تحصیلی

در پست تأیید مدارک تحصیلی برای ویزای جستجوی کار به طور مفصل‌تر این بند رو توضیح دادیم. این مدرک در واقع تأیید مدرک تحصیلی توسط موسسه ZAB در آلمان هست. گرفتن این تأییدیه چند ماهی طول می‌کشه. پس زود اقدام کنید! یک کار جایگزین اینه که تو سایت anabin بگردید و ببینید که رشته و دانشگاه‌تون تو لیست موارد تأیید شده در آلمان هست یا نه. اگه باشه، برای ویزا به این تأییدیه نیازی ندارید. در این فایل نحوه‌ی انجام این کار به صورت تصویری توضیح داده شده.

ولی گرفتن تأییدیه مدرک از ZAB رو در هر حال توصیه میکنم چون این مدرک تو آلمان هم به کارتون میاد و البته ۲۰۰ یورو هزینه داره.

۳. رزومه

رزومه یا همون Lebenslauf خلاصه‌ی سوابق کاری و تحصیلی شما است و بهتره به آلمانی نوشته شده باشه. یک کار خیلی خوب اینه که بعد از نوشتن رزومه به انگلیسی و آلمانی، از افراد با تجربه‌تر مشاوره بگیری و مطمئن بشی که درست نوشته شده. 

۴. انگیزه نامه

این مدرک خیلی مهمیه که خودتون باید به آلمانی (مگر در شرایط خاص انگلیسی) بنویسیدش. باید بنویسید که چرا برای این ویزا درخواست دادید و چرا فکر می‌کنید می‌تونید با این ویزا تو آلمان کار کنید. در یک پست مجزا در مورد انگیزه نامه توضیح داده شده. 

۵. پیوست انگیزه نامه

یکی از مدارک خیلی خیلی مهم اینه که نشون بدید شما در شرکت‌های آلمانی امکان کار پیدا کردن دارید. بنابراین باید از ایران شروع کنید به مکاتبه با شرکتها و اپلای برای کار. این کار رو باید طی چند ماه انجام بدید. در نهایت تمام این مکاتبات رو جمع آوری کنید و در پیوست انگیزه نامه بگذارید. بهتره که مکاتبات موفق که منجر به حداقل یک مصاحبه شدن رو بگذارید. اما اگه مصاحبه‌ای هم نبود، همون ایمیل‌ها که رد و بدل شده رو پیوست کنید. مهم اینه که نشون بدید در جستجوی کار هستید.

۶. گواهی کار

از شرکت‌هایی که در اونها کار کردید، گواهی کار رو یا به زبان انگلیسی بگیرید، یا فارسی و بعد بدید دارالترجمه به آلمانی ترجمه کنن.

۷. مدرک زبان آلمانی و انگلیسی

شما برای ویزای جستجوی کار و ویزای کار مجبور نیستید مدرک خاصی برای زبان به سفارت ارائه کنید، اما این مدارک جزو موارد امتیاز آور هست. در واقع باید اثبات کنید که زبان بلدید. و این یعنی باید خیلی زودتر شروع کنید به یاد گرفتن آلمانی.

در پست‌های بعدی در مورد هر کدوم از این موارد بیشتر توضیح میدم. 

دیدگاهتان را بنویسید