انگیزه نامه برای ویزای جستجوی کار

انگیزه نامه چیست؟

انگیزه نامه یا Motivationsschreiben یکی از مدارکی است که برای گرفتن انواعی از ویزا از جمله ویزای جستجوی کار باید به به سفارت ارائه شود. این که چه مدارکی برای این ویزا مورد نیاز است، در این فایل در سایت سفارت آلمان توضیح داده شده و در یک پست مجزا در مورد ویزای جستجوی کار هم جزئیات بیشتری در مورد هر کدوم از اونها گفتیم. 

طبق توضیحات سایت سفارت آلمان، انگیزه نامه متن تشریحی تهیه شده توسط خود شخص در خصوص انگیزه از این جستجوی کار است. در متن باید مشخص شده باشد که به دنبال چه نوع کار و سمتی هستید، نزد چه کارفرماهایی قصد اقدام و معرفی خود را دارید و محل اقامت شما کجا خواهد بود. لطفا معلومات زبانی خود را نیز ذکر و مدارک مربوطه را پیوست نمایید و در صورتی که با زبان آلمانی آشنایی ندارید، دلایل عدم نیاز به زبان آلمانی را شرح دهید.
در صورتی که با شرکت هایی در آلمان ارتباط برقرار نموده اید، مدارک مربوطه نیز مورد نیاز می باشند.
انگیزه نامه می‌بایست مشابه سایر مدارک یه زبان المانی باشد. محل امضا در جفت سری مدارک یعنی سری
مدارک اصل و کپی می‌بایست امضای اصل باشد.

در این پست، مجموعه‌ای از پیشنهادات برای نوشتن انگیزه نامه رو آوردیم. مسلماً هر کسی باید با توجه به شرایط و انگیزه‌ی خودش این نامه رو بنویسه و مواردی که اینجا ذکر شده صرفاً پیشنهاد هستند. 

ساختار 

انگیزه نامه خوبه که بین یک تا سه صفحه باشه، معمولا دو صفحه خوبه. البته تعداد صفحات پیوست می‌تونه خیلی بیشتر از این باشه. از نظر خطوط و اصول نگارش مرتب و جاستیفاید با فونت ۱۱ یا ۱۲ نوشته بشه، بالای نامه قواعد نامه نگاری آلمانی از جمله آدرس فرستنده و گیرنده که سفارت باشه و تاریخ و محل رعایت بشه. اگر با این قواعد آشنا نیستید، خوبه که یه جستجویی در مورد Formeller Brief Schreiben بکنید که این قواعد تو آلمان زیاد به دردتون می خوره.

محتوا

قبل از اینکه شروع کنید به نوشتن، سوالات بالا و این متن رو کامل بخونید و جوابتون رو به سؤالات زیر بنویسید. اگر می‌تونید از همون اول به آلمانی بنویسید، درغیر این صورت به انگلیسی و اگه انگلیسی هم سخته به فارسی بنویسید. در این مرحله مهم اینه که بدونید تو هر بخش چی باید گفته بشه.

۱. مقدمه

  • من کی هستم و چرا دارم این نامه رو می‌نویسم؟ میشه راجع به این گفت که با توجه به پیشینه‌ی شغلی فکر میکنم که بتونم در آلمان کار پیدا کنم و مفید باشم.

۲. معرفی

  • تحصیلاتم چیه؟ 
  • مهارتها، شغل، شرکت‌ها و پوزیشن‌ها و زمینه پروژه‌هایی که در اونها کار کردم چیا بودن؟

۳. انگیزه

  • چرا آلمان رو انتخاب کردم؟
  • چرا فکر می‌کنم تجربه و تخصص من در آلمان به درد می‌خوره؟
  • از کجا با این ویزا آشنا شدم؟ اینجا اگر مثلا سفری به آلمان داشتید یا آشنایی در آلمان دارید و از اون اطلاعات گرفتید می‌تونید اشاره کنید.

۴. مکاتبات

  • با چه شرکت‌های در چه زمینه‌های کاری مکاتبه داشتم و چرا فکر می‌کنم که اگه در آلمان حضور داشته باشم شانسم برای کاریابی بیشتره؟ اینجا اشاره کنید که مکاتبات به پیوست اومده.

۵. اقامت و تامین مالی

  • اینکه کدوم شهر میمونم و چرا؟
  • چقدر پول همراهم می‌برم؟ اینجا میشه در صورت وجود به حضور اقوام در اروپا اشاره کرد و این که نسبت به هزینه‌ها اطلاعات کافی دارید.

۶. دانش زبان

  • چه مدارک زبان آلمانی و انگلیسی دارید و میزان دانش شما چقدر هست؟ اینجا می‌تونید اشاره کنید که مثلاً مدرک آیلتس یا تافل یا مدارک گوته با چه نمره‌ای دارید و یا این که از چه زمانی در کدوم مؤسسه یا با چه متدی یادگیری زبان آلمانی رو شروع کردید و الان در چه سطحی هستید.

۷. جمع بندی

در پایان اشاره کنید که فکر می‌کنید می‌تونید با این ویزا کار مورد نظرتون رو پیدا کنید و با توجه به شرایط آلمان فرد اثرگذاری بشید. و تشکر کنید!

ضمائم

مکاتباتتون با شرکت‌ها رو از ایمیل پرینت PDF بگیرید و همه رو پشت سر هم با شماره صفحه به انگیزه نامه ضمیمه کنید. می‌تونید یک فهرست هم از ضمائم درست کنید و قبل از اولین ضمیمه قرار بدید. 

ترجمه و ویرایش

بهترین حالت اینه که انگیزه‌نامه رو از اول به زبان آلمانی بنویسید. اما اگه تسلطتون کافی نیست، شروع کنید به ترجمه‌ی جواب‌هایی که به سؤالات بالا دادید. این کار خودش یک تمرین عالی برای زبان آلمانیه. اگر به انگلسی مسلط هستید، بعضی جاها می‌تونید از نرم‌افزارهایی مثل Google Translate استفاده کنید. 

بعد از نوشتن بارها متن رو بخونید و ویرایش کنید.
در نهایت باید از کسی که تسلط کافی به زبان داره درخواست کنید که براتون این نامه رو بررسی و ویرایش کنه

اگه بخواید که یک انگیزه نامه‌ی خوب بنویسید،‌ باید براش چندین روز وقت بگذارید. این کار رو به روزهای آخر قبل از مصاحبه موکول نکنید. این یک پیشنهاد خیلی خوبه که برای همین سوالات بالا یا موارد ذکر شده در فایل سفارت رو بنویسید، بعد بهشون جواب بدید. همین‌ها رو پشت هم بگذارید میشه انگیزه نامه.

البته یک مرحله قبل اینه که یه مدت بنشینید با خودتون فکر کنید که واقعاً انگیزتون چیه از این همه زحمتی که دارید می‌کشید. و وقتی انگیزه‌های واقعی خودتون رو برای خودتون نوشتید، می‌تونید خیلی صادقانه‌تر به سوالات مربوط به دلایل برای درخواست ویزا رو جواب بدید.

دیدگاهتان را بنویسید