تأیید مدارک تحصیلی برای ویزای جستجوی کار

مدارک تحصیلی و تأییدیه

طبق راهنمای سفارت آلمان، برای درخواست چندین نوع از انواع ویزای بلندمدت، مدارک تحصیلی و تأییدیه‌ی آنها مورد نیاز است. در این پست در مورد دو مدرک مهم از مدارک مورد نیاز ویزای جستجوی کار، یعنی مدرک تحصیلی و تأییدیه‌اش توضیح میدیم.

فهرست مدارک مورد نیاز ویزای جستجوی کار

مدرک تحصیلی

برای گرفتن ویزای جستجوی کار، شما باید حداقل تا مقطع کارشناسی تحصیل کرده باشید و اصل مدرک رو داشته باشید. ترجمه‌ی رسمی مدرک (مدارک) تحصیلی به زبان آلمانی با تأیید وزارت امور خارجه‌ی ایران و تأیید سفارت آلمان در ایران جزو مدارکی خواهد بود که باید برای درخواست ویزای جستجوی کار به سفارت تحویل بدید.

تأیید وزارت امور خارجه توسط دارالترجمه‌ی رسمی گرفته میشه، اما برای ترجمه‌ی مدرک تحصیلی، باید این مدارک رو به دارالترجمه‌ی رسمی تحویل بدید:

  • اصل مدرک تحصیلی
  • تصویر صفحه اول پاسپورت
  • در صورتی که از دانشگاه‌های دولتی فارغ‌التحصیل شدید، کد سجاد (سامانه جامع آموزش دانشگاه)

کد سجاد

کد سجاد در واقع تأیید ریز نمرات شما در سیستم آموزش عالی ایران است. از طریق این لینک وارد سامانه بشید و طبق راهنمای زیر درخواست بدید. معمولاً کل روند کار به صورت آنلاین پیش میره و در آخر کد شما در سیستم صادر میشه. این کد رو به باید به دارالترجمه رسمی تحویل بدید.

 

تأییدیه‌ی مدارک تحصیلی

مدرک دیگری که باید به همراه ترجمه‌ی مدرک تحصیلی به سفارت ارائه کنید، گواهی معادل بودن تحصیلات شما با سیستم تحصیل در آلمان است. طبق توضیحات سایت سفارت آلمان این مدرک نشان‌دهنده‌ی معادل بودن رشته تحصیلی و معتبر بودن دانشگاهی که در آن تحصیل کرده‌اید، در آلمان است.

آنابین Anabin

این مدرک را می توانید در بانک اطلاعات آنابین پیگیری نمائید. 

لطفاً توجه داشته باشید نام رشته تحصیلی شما به همراه گرایش آن و همین طور نام دانشگاه مورد نظر
می‌بایست به طور کامل ذکر شده باشد. در راهنمای موجود در سایت سفارت، مراحل پیدا کردن تأییدیه رشته تحصیلی به صورت تصویری توضیح داده شده. در این ویدئو هم می‌تونید یک مثال از این کار رو ببینید.

زاب ZAB

ZAB مخفف Zentralstelle für ausländisches Bildungswesen به معنی مرکز امور تحصیلی خارجی است. این مرکز مدارک تحصیلی افرادی که در خارج از آلمان تحصیل کرده‌اند را ارزیابی می‌کند و در صورتی که دانشگاه و رشته معتبر باشد، یک مدرک تحویل می‌دهد که در آن ذکر شده که فرد مورد نظر در این رشته در این دانشگاه تحصیل کرده و این تحصیلات معادل کدام رشته و مقطع تحصیلی در آلمان است. 

در چه شرایطی به تأییدیه‌ی ZAB نیاز است؟

طبق اطلاعات راهنمای موجود در سایت سفارت، در صورتی که مدرک/دانشگاه شما در بانک اطلاعات آنابین ثبت نشده باشد، می بایست ابتدا آن را نزد ZAB ارزیابی نمایید. 

اما مدرکی که از ZAB دریافت می‌کنید، نه تنها در سفارت و هنگام درخواست ویزا به کار می‌آید، بلکه بسیاری از شرکت‌های آلمانی، این مدرک را برای اپلای کار درخواست می‌کنند. بنابراین پیشنهاد ما این است که شما در هر صورت این تأییدیه را دریافت کنید. 

 

دیدگاهتان را بنویسید