آوسبیلدونگ در آلمان

آوسبیلدونگ در آلمان چیست؟

در کشور آلمان آموزش برخی از حرفه‌ها در دانشگاه و به صورت آکادمیک صورت نمی‌گیرد، بلکه افراد حین کار و در شرکت‌ها یا سازمان‌ها آموزش داده می‌شوند، به طوری که فرد آموزش دیده، پس از پایان دوره‌ی کارآموزی یا آوسبیلدونگ کاملاً برای انجام آن حرفه آماده‌ی ورود به بازار کار می‌شود. برای این که بهتر این نوع از آموزش را بهتر متوجه شوید، باید ساختار آموزش و پرورش در آلمان را بشناسید. 

ساختار آموزش و پرورش در آلمان

در نمودار زیر ساختار آموزش و پرورش آلمان به طور خلاصه نمایش داده شده است. همان طور که مشخص است، آموزش عمومی می‌تواند ده ساله باشد و دانش آموزان بعد از گذراندن این دوره انتخاب می‌کنند که برای آموزش عالی در دانشگاه‌ها تحصیلات خود را در مدرسه یا کالج ادامه دهند، یا به سراغ آموزش حرفه‌ای بروند. 

آموزش حرفه‌ای دوگانه یا سیستم دوآل 

در این سیستم که به آوسبیلدونگ معروف است، فرد ۷۰ درصد آموزش حرفه‌ای در یک مؤسسه می‌بیند و بابت این زمان کارآموزی دستمزد دریافت می‌کند. ۳۰ درصد آموزش در کلاس درس آموزشگاه حرفه‌ای انجام می‌شود. آموزش درس‌های مربوطه و درس‌های عمومی در این آموزشگاه‌ها به صورت رایگان انجام می‌شود. مدت زمان آموزش دوگانه بسته به رشته ۲ تا ۳ یا ۵ سال می‌باشد. 

بعد از پایان دوره‌ی آموزش، کارآموز باید امتحانات نهایی را با موفقیت پشت سر بگذارد و بعد می‌تواند مدرک آموزش حرفه‌ای دریافت کند. با این مدرک، فرد آموزش دیده می‌تواند جذب محیط کار شود و اکثر کارفرماها به دلیل هزینه‌ای که برای متقاضیان کرده‌اند، پس از پایان دوره اقدام به استخدام فرد می‌کنند.

ورود به آوسبیلدونگ

این امکان برای مهاجران نیز وجود دارد که از فرصت آموزش حرفه‌ای بهره ببرند. برای شرکت در این دوره‌ها، نیاز به بستن قراردادی شبیه به یک قرارداد کاری با مؤسسه‌ی کارفرما است. بنابراین روند شرکت در این دوره‌ها مشابه روند کاریابی است:

 1. جستجوی محل آموزش مورد نظر (اداره کاریابی)
 2. جستجوی آگهی‌های کارآموزی 
 3. ارسال رزومه و درخواست به نهادهای مرتبط
 4. انتخاب شرکت آموزش دهنده
 5. شرکت در مصاحبه 
 6. بستن قرارداد

مدارک و شرایط درخواست آوسبیلدونگ

برای ارسال درخواست باید مدارک زیر را داشته باشید:
 • کپی و اصل ترجمه مدارک تحصیلی (حداقل دیپلم) که به تأیید دادگستری رسیده
 • تأییدیه‌ی سازمان ارزشیابی مدارک در آلمان
 • رزومه
 • انگیزه نامه

برای شرکت در این دوره‌ها، باید حداقل تا سطح B2 به زبان آلمانی مسلط باشید. 

اداره کاریابی رزومه و سن و شرایط و آوسبیلدونگ مورد نظر شما را بررسی میکند و با افراد مقیم در آلمان مقایسه می‌کنند. در صورتی که فردی در آلمان وجود داشته باشد، اول با آن افراد صحبت می‌شود و در صورتی که بخواهند این موقعیت را بگیرند، ممکن است به جای شما که در ایران هستید این قرارداد را بگیرند. بنابراین شرط سنی برای آوسبیلدونگ وجود ندارد، اما ممکن است در شانس شما برای گرفتن قرارداد مؤثر باشد. 

از زمان شروع قرارداد، فرد می‌تواند تحت بیمه‌های بازنشستگی، بیکاری، از کار افتادگی و درمانی قرار می‌گیرد و با حقوق آوسبیلدونگ می‌توان زندگی قابل قبول دانشجویی داشت.

ویزای آوسبیلدونگ و جستجوی آوسبیلدونگ

با توجه به این که قرارداد آوسبیلدونگ مشابه یک قرارداد کاری است، در صورتی که فردی بتواند از کشور محل زندگی خود چنین قراردادی با یک کارفرما ببندد، می‌تواند ویزایی مشابه ویزای کار دریافت کند. در حال حاضر شرایط گرفتن این ویزا ساده نیست، اما غیر ممکن هم نیست!

ویزای 16A بند ویزایی است که با آن می‌توان دوره‌های آوسبیلدونگ گذراند. و اقامت نیز (Aufenthaltstitel) در مدت زمان دوره‌ی آوسبیلدونگ به شما تعلق میگیرد. با گرفتن این نوع ویزا امکان پیوست همسر و فرزندان وجود دارد.

 

مشاوره برای آوسبیلدونگ در آلمان

اگر می‌خواهید در دوره‌های آموزش حرفه‌ای آوسبیلدونگ در آلمان شرکت کنید، یا می‌خواهید از این طریق به آلمان مهاجرت کنید، یا تمایل دارید بدانید که شرایط شما برای آوسبیلدونگ مناسب است یا خیر، از مشاوران ما در هم پرواز وقت بگیرید!

این پست دارای 2 نظر است

 1. هانیه

  واسه ‏‎آوسبیلدونگ کی باید اقدام کرد واسه ثبت نام سفارت
  مثل ویزای کاری یک سال قبل یا مثل ویزای تحصیلی سه هفته ای هستش؟ بعد از ثبت نام و پذیرفته شدن در شرکت مورد نظر باید اقدام سفارت کنیم یا قبلش باید وقت بگیریم؟

  1. فرزانه

   سلام
   اگه بتونید قرارداد آوسبیلدونگ با یک شرکت بگیرید، میتونید برای گرفتن وقت اضطراری از سفارت اقدام کنید و در عرض چند هفته بهتون وقت داده میشه.

دیدگاهتان را بنویسید