چه مهارت یا نرم افزاری برای کاریابی در آلمان یاد بگیرم؟

یک سوال که خیلی زیاد پرسیده میشه، اینه که من چه نرم افزار یا مهارتی باید یاد بگیرم تا شانس کار پیدا کردنم در آلمان بیشتر بشه؟ یا این که چه مهارتی در آلمان بیشتر مورد نیاز هست. با این که این سؤال اصلا وارد نیست، سعی می‌کنیم در این پست جواب این سؤال رو بسته به این که شما در چه مقطعی هستید و منابعتون چی هست، توضیح بدیم.

1️⃣ مهارت‌ها و نرم افزارهای مهم رشته‌ی خودتون رو بشناسید!

✅از اساتید و افراد با سابقه در رشته‌ی خودتون بپرسید
✅ببینید که همکاران شما از چه ابزارهایی استفاده می‌کنند
✅از گوگل بپرسید که ابزارهای مهم رشته‌ی شما چیه

اگر شما در یک زمینه‌ی خاص تخصص دارید و ابزارهای تخصص خودتون رو می‌شناسید، بهتره که تسلطتون رو روی همون ابزارهایی که تا حالا کار می‌کردید زیاد کنید. در آلمان هم مثل ایران و مثل هر جای دنیا، طیف گسترده‌ای از تخصص‌ها و مهارت‌ها مورد نیاز هست. پس اگر تسلطتون رو روی ابزارهایی که تا حالا کار می‌کردید بیشتر کنید، سرمایه گذاری بهتری روی زمان و انرژی خودتون کردید. البته اگر از ابزارهای بسیار اختصاصی و ناشناخته در دنیا استفاده می‌کنید، خوبه که ابزارهای مشابه و متداول در دنیا رو بشناسید و نسبت به اون‌ها هم آشنایی داشته باشید.
مثلاً در مورد کنترل پروژه، اگر شما از یک نرم افزار خاص ایرانی یا ابزارهای کمتر شناخته شده در دنیا استفاده می‌کنید، بهتره که نسبت به ابزارهای کلاسیک مثل Microsoft Project و ابزارهای جدید و متفاوت‌تر مثل Trello و Jira هم اطلاعات جمع کنید و آشنایی اولیه داشته باشید.
ضمناً این رو بدونید که اگر تخصص کار با یک ابزار خاص رو دارید که خیلی رایج نیست، ممکنه همین نقطه‌ی قوت شما در کاریابی بشه.

2️⃣هر ابزاری برای یک کار ساخته شده!

✅می‌دونید که از پیچ گوشتی تا تراکتور تا نرم افزار، هر کدوم برای یک کار خاص ساخته شده. باید ببینید که شما می‌خواهید متخصص چه کاری باشید و بعد ابزار مورد نظر رو پیدا کنید.

اگر الان در مقطع دبیرستان یا دانشگاه هستید و هنوز مسیر شغلی‌تون رو به طور دقیق تعیین نکردید، بهتره که با ابزارهای جدید در رشته‌ی مورد علاقتون آشنا بشید. و بعد حتماً مهارت‌هایی رو خارج از مسیر تحصیل یاد بگیرید. از هر امکانی برای یادگیری استفاده کنید، مخصوصاً اینترنت که آموزش‌های بی‌شماری در اختیار شما می‌گذاره، و برای استفاده از اون‌ها فقط به زبان (بیشتر انگلیسی) احتیاج دارید.

3️⃣نیاز بازار رو بشناسید!

✅از طریق آگهی‌های کار که در سایت‌های کاریابی پیداشون می‌کنید، می‌تونید بفهمید که در شرکت‌های مورد نظر شما، تسلط به چه ابزارهایی بیشتر مورد نیاز هست. در مورد سایت‌های کاریابی در پست کجا دنبال کار بگردم توضیح دادیم.

😊اگر این پست برای شما مفید بود، برای دیگران هم بفرستید!

دیدگاهتان را بنویسید