تجربه مصاحبه در سفارت آلمان

این تجربه مصاحبه در سفارت آلمان یکی از مشاوران هم پرواز برای ویزای جستجوی کار است. البته شرایط از سال ۲۰۱۹ تا کنون تغییرات کرده، اما خواندن تجربه خالی از لطف نیست!

ایمیل اول ۱۳ جولای ۲۰۱۸ ساعت ۲۰
ایمیل دوم ۱ سپتامبر ۲۰۱۹
وقت مصاحبه ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۹

ساعت ده وقت سفارت من بود، ولی ساعت سه و‌ نیم بالاخره مصاحبه انجام شد! این چند تا نکته رو متوجه شدم که میگم بهتون شاید کمک کنه:

۱. نیم ساعت زودتر برید سفارت، نیازی نیست خیلی زودتر برید واقعاً. چون به اندازه کافی داخل سفارت معطل میشید!

۲. امروز باجه ۷ و ۸ و ۱۱ بیشتر مواقع حضور داشتند. فقط باجه ۱۱ یک آقا بودند با عینک و ریش پرفسوری که کار اصلیشون پیوست بود، ولی اگه کسی برای پیوست نبود کار بقیه رو هم انجام میدادند و من هم با ایشون مصاحبه کردم. خیلی هم خوش اخلاق بود ولی به خیلی از موارد ویزاهای دیگه مثل جستجوی کار آشنا نبود.

۳. سوال های آلمانی که از من پرسید فقط دو تا بود که برنامت تو آلمان چیه و می‌خوای تو آلمان چه کاری کنی؟ بعد از جواب گفت که انگلیسیت هم به خوبی آلمانیت هست؟ یا بهتره؟! در کل خیلی خوش برخورد بود.
سوالهای فارسی یکی این بود که شما که می‌تونستید از اینجا کار پیدا کنید، چرا ویزای کار نگرفتید که گفتم چون شرکت‌ها حضوری بهتر جواب میدن. سوال دیگه اینکه می‌خوای آلمان بمونی؟ چرا این شهر رو انتخاب کردی؟ چطور این مکاتبات رو انجام دادی و این شرکت‌ها رو پیدا کردی؟ همسرت میخواد بیاد بعداً؟

۵. باجه هفت یک خانم جوونی بود با موهای متوسط صاف، که خیلی زیاد و دقیق سوال می‌پرسید. بخش سوال آلمانی یا انگلیسی بیشتر این شکلی بود که به فارسی می‌گفت خودتو معرفی کن و بگو چرا میخوای بری آلمان.

۶. بعضی‌ از متقاضی‌ها واقعاً بی نظم بودن. مدارکشون کم بود، کپی نداشتن، فرم رو پر نکرده بودن، یورو همراه نداشتن!! و این باعث میشد که خیلی وقت بقیه تلف بشه. لطفاً و حتماً به ترتیب مدارک براساس آخرین فایل سفارت دقت کنید.
برای هزینه در حد صد یورو رو خرد میکنند ولی بیشتر نه.

۷. در نهایت بگم که هر کدوم از آفیسرها یک جور برخورد و سوال می‌کردند و خیلی شانسیه! ولی خوبه که آمادگی جواب برای سؤالاتی در معرفی خودتون به آلمانی داشته باشید. مدارک کامل و مرتب به همه کمک می‌کنه. وقتی همه چیز درست باشه، هر مصاحبه ده دقیقه بیشتر طول نمی‌کشه.

شماره پرونده‌ی من حدود یک هفته بعد از مصاحبه سفارت روی سایت اومد و ویزای جستجوی کار رو با تعویق سه ماهه‌ی تاریخ شروع دریافت کردم.

دیدگاهتان را بنویسید